قطع اندام زیر زانو

پروتز اندام فوقانی
پروتز اندام فوقانی
دسامبر 30, 2021
مراقبتهای پس از قطع عضو
مراقبتهای پس از قطع عضو
فوریه 15, 2022
قطع اندام زیر زانو

قطع اندام زیر زانو

قطع اندام زیر زانو (BK) (که به آن آمپوتاسیون ترانس تیبیال نیز گفته می شود) به قطع یا عدم وجود ساق زیر زانو اشاره دارد. هنگام انجام این سطح از قطع عضو، مهم است که گزینه های خود را بدانید و به یاد داشته باشید که امکان بازگشت به یک سبک زندگی مستقل وجود دارد.

هم زمان با قطع عضو، با یک متخصص پروتز کار خواهید کرد که در زمینه طراحی، ساخت و نصب اندام های مصنوعی (پروتز) زیر زانو آموزش دیده است. مهم است که با متخصص پروتز خود در مورد اهداف، انتظارات و نگرانی های خود صحبت کنید تا او بتواند نیازهای خاص شما را برطرف کند. در صورت امکان، باید سعی کنید قبل از عمل جراحی با او ملاقات کنید تا بتوانید برای مسیر پیش رو آماده شوید. متخصص پروتز شما از نزدیک با پزشک و تیم توانبخشی شما همکاری خواهد کرد تا سلامت شما را تحت نظر داشته باشد و به شما کمک کند تا از رسیدن به نقاط عطف مورد انتظار خود مطمئن شوید.

مراقبت های پس از قطع اندام زیر زانو

پزشک شما ممکن است یک کوچک کننده برای کمک به شکل دادن به اندام باقیمانده و یا یک ابزار محافظتی برای محافظت از پای شما در برابر آسیب و کمک به روند بهبودی تجویز کند.

اولین جلسه پروتز

پروتزیست شما با شما آشنا خواهد شد و در مورد فعالیت های روزانه شما سوال خواهد کرد. او به اهداف شما گوش می دهد و سپس از تخصص بالینی خود برای طراحی پروتز مناسب، متناسب با نیازهای خاص شما استفاده می کند.

پروتز اولیه

هنگامی که اندام باقیمانده شما به اندازه کافی بهبود یابد، آماده استفاده از پروتز اولیه هستید. پروتزی که به خانه می برید به صورت سفارشی با استفاده از مواد متناسب با نیاز شما ساخته می شود. پروتزیست شما به شما یاد می دهد که چگونه پروتز و لوازم خود را بپوشید و از آن مراقبت کنید.

شکل و اندازه اندام شما در شش ماه اول پس از قطع عضو تغییرات زیادی خواهد داشت. پروتز شما با آموزش اینکه چه زمانی لایه های اضافی جوراب را روی اندام خود بپوشید تا سوکت بیش از حد شل نشود یا با افزودن بالشتک به خود سوکت برای سفت شدن تناسب آن به شما کمک می کند تا این تغییرات اولیه را مدیریت کنید. اگر حتی با این تغییرات سوکت خیلی شل شود، ممکن است نیاز به ساخت سوکت جدید باشد.در بسیاری از موارد، پیلون این پروتز اولیه فاقد پوشش زیبایی است و این امر باعث می‌شود که پروتز بتواند تغییراتی در سوکت یا تنظیماتی در تراز ایجاد کند. آموزش راه رفتن یا یادگیری راه رفتن با پروتز شما با این پروتز اولیه آغاز می شود. هنگامی که حجم اندام باقیمانده شما کاهش پیدا کرد و به سطح ثابتی از فعالیت رسیدید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به سمت پروتز قطعی بروید.

پزشک، متخصص پروتز و یا فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه از پروتز خود در فعالیت های روزانه خود استفاده کنید. هنگامی که با مهارت های اولیه راحت شدید، ممکن است بتوانید فعالیت های بدنی پیشرفته تری مانند بالا و پایین رفتن از پله ها، رانندگی و شرکت در ورزش یا سایر سرگرمی ها را از سر بگیرید.

همانطور که اندام شما تغییر می کند، پروتز شما به تنظیمات پروتز شما ادامه می دهد، از جمله تعویض های دوره ای در صورت لزوم. مهم است که حداقل هر شش ماه یک بار با پروتز خود پیگیری کنید تا مشکلاتی را برطرف کنید، به خصوص که اندام باقیمانده شما در حال تغییر است.

ساخت پروتز سفارشی زیر زانو شما

پروتز زیر زانو (که پروتز ترانس تیبیال نیز نامیده می شود) معمولاً از یک سوکت سفارشی، یک پیلون، یک پا و برخی وسایل تعلیق پروتز به بدن تشکیل می شود. متخصص پروتز شما یک سوکت اختصاصی مخصوص اندام شما ایجاد می کند و مناسب ترین جزء را متناسب با سبک زندگی و نیازهای شما انتخاب می کند.

پروتز قطعی

با استفاده از تکنیک های مشابه، پس از قطع اندام زیر زانو پروتز اولیه شما با پروتز قطعی تری جایگزین می شود. در حالی که برخی افراد ظاهر پروتز خود را بدون پوشش زیبایی ترجیح می دهند، برخی دیگر ممکن است در این زمان به دنبال یک روکش زیبایی باشند. ایجاد یک پروتز قطعی و بهبود تناسب آن ممکن است به چندین ویزیت نیاز داشته باشد و تکمیل آن ممکن است چند هفته طول بکشد تا اطمینان حاصل شود که می توانید از پروتز خود به راحتی و با موفقیت استفاده کنید.

بسته به استفاده روزانه و سطح فعالیت شما، پروتز می تواند بین دو تا پنج سال دوام بیاورد. در مورد کودکان، پروتزها باید بیشتر تعویض شوند. لازم به یادآوری است که پروتز وسیله ای مکانیکی است که گاهی نیاز به تعمیر و تنظیم دارد. گاهی اوقات، به جای ایجاد یک پروتز کاملاً جدید، می توان تک جزء را تعمیر یا جایگزین کرد.

تغییرات قابل توجه در وزن می تواند نیاز به تنظیم سوکت یا سایر قسمت های پروتز داشته باشد.

 

کلمات مرتبط :

قطع اندام زیر زانو – پروتز زیر زانو – پروتز زانو – پروتز سیلیکونی – ارتوپدی فنی در مطهری – ارتوپدی فنی در سهروردی