کلاب فوت و درمان آن

گودی کمر
گودی کمر
اکتبر 2, 2019
فلج مغزی
فلج مغزی
نوامبر 25, 2019
کلاب فوت

کلاب فوت یا پاچنبری یکی از شایع تین ناهنجاری های مادرزادی نوزادان در بدو تولد شناخته می شود.

در اين بدشكلي مادرزادی شایع قسمت جلوی پا به سمت داخل و پايين چرخيده و پاشنه نيز به سمت داخل چرخیده است.

در اثر این بیماری تاندون‌هایی که سبب اتصال عضلات پا به استخوان‌ های مچ پا ممی شوند کوتاه و سفت شده که این وضعیت سبب چرخش مچ پا به سمت داخل می شود.

این ناهنجاری مادرزادی در بدو تولد و حتی در سونوگرافی های دوران بارداری قابل تشخیص است که این امر در شروع سریع تر درمان نقش مهمی دارد ، پراکه درمان کلاب فوت در کمترین زمان ممکن و از دوران نوزادی نقش مهمی در اصلاح بدشکلی دارد.

این بیماری در نوزادان پسر شیوع بیشتری دارد و در ۵۰ درصد موارد در هر دو پا ایجاد می شود.

کلاب فوت

علت دقیق کلاب فوت تاکنون مشخص نشده اما متخصصان تلفیقی از عوامل ژنتیکی و محیطی را در بروز آن موثر می دانند.

این بیماری ممکن است با سایر اختلالات عصبی_عضلانی همچون آرتروگریپوز و اسپینا بیفیدا همراه باشد که درمان آن مشکل تر است و یا ممکن است به تنهایی و بدون وجود مشکل دیگری رخ داده باشد.

درمان کلاب فوت

این بیماری نیازمند اقدامات درمانی در بدو تشخیص بیماری است و بدون انجام اقدامات درمانی قابل بهبود نیست و هرچه درمان آن به تاخیر بیفتد احتمال بروز عوارض حرکتی برای کودک در بزرگسالی افزایش می یابد.

در صورتی که این اختلال در دوران کودکی و در زمان مناسب خود درمان نشود سبب بروز مشکلاتی همچون اختلال در راه رفتن به طور صحیح ، درد مچ پا ، محدود شدن فعالیت های کودک به دلیل وجود درد و ناتوانی در پوشیدن کفش های استاندارد می شود.

هدف از درمان پاچنبری اصلاح بدشکلی برای بازگرداندن عمل کردن طبیعی پا و جلوگیری از بروز مشکلاتی همچون درد پا در آینده است.

درمان غیرجراحی به عنوان اولین راهکار درمان کلاب فوت شناخته می شود و عمل جراحی توسط جراح ارتوپدی کودکان در موارد شدید و مقاوم به درمان انجام می گیرد.

روش پونستی که تلفیقی از کشش ملایم و گچ گرفتن برای اصلاح تدریجی بدشکلی است رایج ترین روش درمان پاچنبری درسراسر جهان است.

آزاد کردن تاندون آشیل نیز در برخی کودکان مبتلا به این عارضه از طریق یک جراحی کوچک انجام می گیرد.

استفاده از بریس های ( ارتز ) مخصوص کلاب فوت پس از اتمام دوره گچ گیری و برای جلوگیری از عود مجدد بیماری ضروری است. بریس مچ پا را در زاویه مناسب نگه می‌دارد تا وضعیت اصلاح شده حفظ شود و بستن آن با نظر پزشک و اغلب باید تا حدود سه سالگی ادامه پیدا کند. بریس دنیس براون برای این منظور توسط متخصص ارتوپدی فنی برای کودکان مبتلا به پاچنبی طراحی و ساخته می شود.

در صورتی که بدشکلی به حدی شدید است که با راهکارهای غیرجراحی قابل اصلاح نباشد ، جراحی برای تنظیم تاندون‌ ها، رباط‌ ها و مفاصل پا ضروری می باشد.

 

کلمات مرتبط :

بریس کلاب فوت – قیمت بریس پاچنبری – درمان پاچنبری – کفش طبی کودکان – ارتوپدی فنی خوب در تهران – بهترین مرکز ارتوپدی فنی در تهران