پروتز دست

پروتز سیلیکونی
پروتز سیلیکونی
ژانویه 15, 2020
پروتز پا
پروتز پا
فوریه 11, 2020
پروتز دست

پروتز دست

پروتز دست یکی از انواع پروتز مصنوعی است که برای کمک به بهبود عملکرد در افرادی که به دلایلی دچار نقص یا قطع عضو شده اند کمک می کند.

افرادی که دچار قطع عضو در اندام فوقانی شده اند می توانند از انواع این پروتز که می تواند ثابت یا متحرک باشد استفاده کنند.

گزینه‌های پروتز زیادی برای قطع عضو اندام فوقانی و افرادی که دارای نقص عضو مادرزادی هستند، وجود دارد که انتخاب آن ها به عوامل مختلفی از جمله درجه قطع عضو فرد و اهداف او برای استفاده از پروتز بستگی دارد.

امروزه چندین مدل پروتز برای کسانی که دچار قطع عضو شده‌ اند در دسترس است از جمله پروتزهای غیرفعال، مکانیکی، مایوالکتریک، هیبریدی و سیستم‌های ویژه فعالیت که با توجه به شرایط فرد ، نیازهای وی و همچنین هزینه ای که فرد می خواهد پرداخت کند می تواند هریک از آن ها را پس از مشورت با متخصص ارتوپدی فنی انتخاب کند.

انتخاب پروتز دست مناسب و استاندارد تاثیر مهمی در زندگی بهتر پس از قطع عضو دارد.

برای انتخاب پروتز دست بهتر است نهایتا تا ۳۰ روز پس از قطع عضو اقدامات لازم انجام شود تا فرد هرچه زودتر با شرایط خود سازگار شده و خود را با دست مصنوعی و طرز استفاده از آن تطبیق دهد.

متاسفانه هزینه پروتز دست مصنوعی بسیار بالا است ، بخصوص پروتزهایی که شامل اجزای الکترونیکی هستند بطوری که بسیاری از افراد توانایی تهیه آن ها را ندارند.

انواع پروتز دست

پروتزهای ثابت

پروتز‌های ثابت صرفا برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند.

در این پروتزها انگشت ها حرکت نمی کنند و حس لامسه ای وجود ندارد.

پروتزهای متحرک

این پروتز ها این امکان را به عضو قطع شده می‌ دهند که فرد بتواند با استفاده از آن ها فعالیت های خود را راحت تر انجام دهد.

پروتزهای میوالکتریک

این پروتزها با سیگنال های الکتریکی مغز کنترل می شود. الکترودها به عضلات آرنج یا پایین آرنج داخل دست مصنوعی متصل شده که حرکت این عضلات را به مغز فرستاده تا مغز دستور حرکات لازمه را به آرنج بدهد.

این پروتز های دست شامل پنج موتور است که در انگشتان قرار دارند و در حرکات مستقل انگشتان نقش دارند.

پروتزهای بیونیک

این دست مصنوعی در مقایسه با دست های مصنوعی استاندارد امروزی بسیار پیچیده است. دست مصنوعی بیونیک از طریق اتصال به عضلات دست، ورودی ها را از مغز می گیرد و وزن آن بیش تر از یک دست اصلی نیست. 

این دست مصنوعی با شارژ باتری کار می کند و حتی ظریف ترین کارها را می تواند انجام دهد.

دلایل قطع عضو

  • تروما آسیب و جراحت شدید در اثر حوادث ناگهانی ( تصادفات رانندگی ، حوادث شغلی و … )
  • عفونت
  • بدشکلی مادرزادی
  • سرطان 
  • و …

 

کلمات مرتبط :

پروتز دست – قیمت پروتز سیلیکونی – پروتز هوشمند – دست مصنوعی – ارتوپدی فنی در تهران – کلینیک ارتوپدی فنی