پای مصنوعی

انواع جراحی قطع عضو
انواع جراحی قطع عضو
می 10, 2022
پروتز اندام
پروتز اندام
ژوئن 10, 2022
پای مصنوعی

پای مصنوعی

پای مصنوعی یا پروتز پا می توانند به افرادی که دچار قطع پا هستند کمک کنند تا راحت تر به اطراف خود بروند. آنها عملکرد و گاهی اوقات حتی ظاهر یک پای واقعی را تقلید می کنند. برخی از افراد هنوز برای راه رفتن با پای مصنوعی به عصا و واکر نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر می توانند آزادانه راه بروند.

اگر قطع اندام تحتانی دارید یا به زودی دچار آن خواهید شد، احتمالاً یک پای مصنوعی گزینه ای است که به آن فکر می کنید. 

در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به از دست دادن اندام با پاهای مصنوعی خود به خوبی عمل می کنند، همه کاندیدای مناسبی برای پروتز پا نیستند.

چند سوالی که ممکن است بخواهید قبل از انتخاب پروتز مصنوعی با پزشک خود در میان بگذارید عبارتند از:

  • آیا بافت نرم کافی برای محافظت از استخوان باقی مانده وجود دارد؟
  • چقدر درد داری؟
  • وضعیت پوست اندام چگونه است؟
  • دامنه حرکتی اندام باقیمانده چقدر است؟
  • آیا پای دیگر سالم است؟
  • سطح فعالیت شما قبل از قطع عضو چقدر بود؟
  • اهداف تحرکی شما چیست؟

نوع قطع عضو (بالا یا زیر زانو) نیز می تواند بر تصمیم شما تأثیر بگذارد. به طور کلی استفاده از پای مصنوعی زیر زانو راحت تر از پروتز بالای زانو است. اگر مفصل زانو دست نخورده باشد، پروتز مصنوعی به تلاش بسیار کمتری برای حرکت نیاز دارد و امکان تحرک بیشتر را فراهم می‌کند.

دلیل قطع عضو نیز یک عامل است، زیرا ممکن است بر سلامت اندام باقی مانده تأثیر بگذارد. سلامت جسمانی و سبک زندگی شما نیز مهم است که باید در نظر بگیرید. اگر فعالیت زیادی نداشتید و مثلاً به دلیل بیماری عروق محیطی یا دیابت پای خود را از دست دادید، بیشتر با پروتز دست و پنجه نرم می‌کنید تا فردی که بسیار فعال بود اما در یک تصادف اتومبیل عضوی از بدن خود را از دست داد.

وقتی صحبت از قطع عضو می شود، هر فردی منحصر به فرد است. تصمیم برای پیشبرد پروتز باید یک تصمیم مشترک بین شما و پزشکتان باشد.

برای داشتن تیپ مناسب و تناسب اندام، مهم است که با متخصص پروتز خود همکاری نزدیک داشته باشید – رابطه ای که ممکن است مادام العمر داشته باشید.

ویژگی های پای مصنوعی

اگر پزشک شما یک پای مصنوعی را تجویز کند، ممکن است ندانید از کجا شروع کنید. این کمک می کند تا درک کنید که چگونه قسمت های مختلف یک پروتز با هم کار می کنند:

خود پروتز پا مصنوعی از مواد سبک وزن و در عین حال بادوام ساخته شده است. بسته به محل قطع عضو، پا ممکن است دارای مفاصل زانو و مچ پا باشد یا نباشد.
سوکت یک قالب دقیق از اندام باقیمانده شما است که به خوبی روی اندام قرار می گیرد. این به اتصال پای مصنوعی به بدن شما کمک می کند.

سیستم تعلیق نحوه اتصال پروتز است، چه از طریق مکش آستین، تعلیق/مکش خلاء یا قفل دیستال از طریق پین یا بند.

متخصص پروتز یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در اندام مصنوعی تخصص دارد و می تواند به شما در انتخاب اجزای مناسب کمک کند. قرار ملاقات های مکرری خواهید داشت، به خصوص در ابتدا، بنابراین مهم است که با پروتزی که انتخاب می کنید احساس راحتی کنید.

توانبخشی یک فرآیند مداوم و مشارکتی است

هنگامی که اجزای پای مصنوعی خود را انتخاب کردید، برای تقویت پاها، بازوها و سیستم قلبی عروقی خود نیاز به توانبخشی دارید، زیرا راه رفتن با اندام جدید خود را یاد می گیرید. شما از نزدیک با پزشکان توانبخشی، فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگران کار خواهید کرد تا یک برنامه توانبخشی بر اساس اهداف حرکتی خود ایجاد کنید. بخش بزرگی از این برنامه این است که پای سالم خود را در فرم خوب نگه دارید. 

 

 

کلمات مرتبط :

پروتز مصنوعی اندام – پروتز اندام تحتانی – پروتز اندام فوقانی – بهترین مرکز ارتوپدی فنی تهران – متخصص ارتوپدی فنی در تهران