زخم پای دیابتی

روشهای درمان کلاب فوت
روشهای درمان کلاب فوت
فروردین ۲۹, ۱۳۹۹
زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی یکی از شایع ترین عوارض بیماری دیابت است که در بسیاری از این بیماران دیده می شود.

بیماری عروقی محیطی و نوروپاتی و انواع عفونت ها از مهم ترین و جدی ترین عوارض بیماری دیابت هستند و از آن جایی که احتمال بروز این مشکلات در این افراد کمتر از سایر افراد است پیشگیری از آن ها و یا درمان به موقع و اصولی آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

افراد دیابتی در معرض مشکلات مکرر و مزمن پا ، مانند زخم انگشتان و کف پا ، قانقاریا و حتی قطع عضو در اثر این قرار دارند.

دیابت عارضه ای است که سبب ایجاد اختلال در عملکرد اعصاب حسی در بدن و همچین اختلال در گردش خون و کاهش خون رسانی به قسمت های مختلف بدن از جمله پاها می شود که نتیجه آن افزایش احتمال آسیب دیدگی بخصوص آسیب پاها و بروز زخم پای دیابتی است.

ایجاد زخم و عفونت در پای افراد مبتلا به دیابت به دلیل سختی و دشواری روند بهبودی می تواند حتی منجر به قطع عضو شود و در مواردی حتی جان بیمار را تهدید کند.

افراد مبتلا باید مراقبت بیشتری از پاهای خود به عمل آورند و همیشه از کفش های طبی و استاندارد استفاده کنند ، استفاده از کفش های تنگی برای این افراد بسیار خطرناک است.

استفاده از کفی و کفش طبی یکی از راهکارهای موثر در پیشگیری از زخم پای دیابتی و کمک به فرایند درمان آن است.

راهکارهای جلوگیری از زخم پای دیابتی

افراد مبتلا به دیابت به دلیل اینکه آسیب عصبی ( نوروپاتی محیطی ) ناشی از دیابت سبب کاهش حواس آن ها می شود هرگز نباید پابرهنه راه بروند چراکه احتمال آسیب دیدگی پاهای آن ها و در نتیجه آن بروز عفونت در پاها بسیار بالا می رود ، به همین منظور این افراد باید همیشه از صندل یا کفش طبی مخصوص بیماران دیابتی استفاده کنند.

شستشوی منظم پاها و سپس خشک کردن دقیق آن ها و پس از آن استفاده از مرطوب کننده های مناسب برای جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن پوست پاها از اهمیت زیادی برخوردار است و ریسک بروز زخم پای دیابتی را کاهش می دهد.

مبتلایان به دیابت هرگز نباید سیگار بکشند چرامه استعمال سیگار و سایر دخانیات سبب تشدید مشکلات عروقی و خونی و افزایش احتمال بروز مشکلاتی همچون زخم پای دیابتی می شود.

اسکن منظم کف پا در دوره های چند ماه نیز به مبتلایان به دیابت توصیه می شود که برای لنجام آن لازم است به کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه شود.

کفش مناسب بیماران دیابتی

از آن جا که مشکلات پا و ایجاد زخم و عفونت در پای مبتلایان به دیابت شیوع بالایی دارد این افراد باید در انتخاب کفش مناسب دقت زیادی را به عمل آورند.

استفاده از کفش نامناسب یکی از عوامل خطر ایجاد زخم پای دیابتی است.

مبتلایان به دیابت بهتر است همواره از کفش طبی و استاندارد استفاده کنند و هرگز از کفش تنگ و غیراستاندارد استفاده نکنند.

استفاده از کفی طبی نیز راهکاری مناسب در محافظت پاها از زخم شدن در این افراد است که با مراجعه به کلینیک ارتوپدی فنی پارسه می توانید اقدام به تهیه آن کنید.

کفی و کفش طبی مخصوص پای فرد به دلیل این که تطابق کامل را با پای فرد داشته و مخصوص خود فرد ساخته می شود نقش موثری در محافظت از پاها در برابر زخم پای دیابتی دارد.

مراحل طراحی و ساخت کفی و کفش طبی مخصوص هر بیمار با یک بررسی دقیق بیومکانیک با استفاده از اسکن فشاری کف پا و بررسی نوع انحرافات و نقاط پر فشار و کم فشار انجام می گیرد و مناسب ترین نوع کفش برای بیمار طراحی و ساخته می شود.

 

کلمات مرتبط :

کفی طبی – کفش طبی کودکان – کفش طبی – قیمت کفی طبی – ارتوپدی فنی در تهران