زانوی ضربدری و درمان آن با بریس و فیزیوتراپی

کفش طبی برای کودکان
کفش طبی برای کودکان
مارس 26, 2022
انواع جراحی قطع عضو
انواع جراحی قطع عضو
می 10, 2022
زانوی ضربدری

زانوی ضربدری

زانوی ضربدری یا ژنو والگوم یک ناهنجاری شایع ساق پا است که معمولا در کودکان نوپا، پیش دبستانی و سنین اولیه مدرسه دیده می شود. در ژنو والگوم، اندام‌های تحتانی به سمت داخل می‌چرخند و باعث می‌شود که ظاهر زانوها لمس شوند در حالی که مچ پاها از هم جدا می‌مانند.

زانوی ضربدری معمولاً برای اولین بار در کودکانی که به تازگی راه رفتن را یاد گرفته اند دیده می شود. اغلب والدین ممکن است زمانی که کودک برای اولین بار راه رفتن را شروع کرده است متوجه خم شدن زانوها (genu varum) شده باشند، اما در سن ۳ سالگی، کودک دچار زانوهای ضربدری شده است. ژنو والگوم در سن ۳ سالگی شدیدتر است اما معمولاً در سن ۸-۷ سالگی خود به خود برطرف می شود.

اکثر بیماران بدون علامت هستند و محدودیت عملکردی ندارند. این وضعیت می‌تواند با صافی کف پا و گاهی اوقات درد داخلی پا و زانو ایجاد شود. 

شیوع این ناهنجاری زانوها در دختران بیش از پسران است.

دلایل زانوی ضربدری

  • نوع فیزیولوژیک (رشد و تکامل طبیعی که شایع ترین آن است)
  • پاتولوژیک
  • راشیتیسم
  • شکستگی متافیزال (شفت) قبلی استخوان درشت نی پروگزیمال یا گاهی اوقات “پدیده کوزن” نامیده می شود.
  • دیسپلازی چندگانه اپی فیزیال (اختلال استخوان و غضروف که انتهای استخوان های پا را تحت تأثیر قرار می دهد)

درمان زانوی ضربدری

درمان ژنو والگوم به علت و شدت علائم شما بستگی دارد، اکثر کودکان مبتلا به ژنو والگوم خود به خود برطرف می شوند، اما اگر شدت ضربه زانو افزایش یابد یا تا سن ۱۰ سالگی بهبود نیابد، ممکن است ارزیابی و آزمایش بیشتر ضروری باشد.

به عنوان مثال، اگر راشیتیسم باعث ضربدری شدن زانوهای شما شده باشد، پزشک احتمالاً مکمل های ویتامین D و کلسیم را برای کمک به بازیابی سطح شما تجویز می کند.

یک برنامه درمانی معمولی شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

کاهش وزن

چاقی می تواند فشار بیشتری بر زانوهای شما وارد کند و والگوم جنسی را بدتر کند. اگر اضافه وزن دارید، پزشک با شما برای ایجاد یک برنامه کاهش وزن سالم همکاری خواهد کرد.

ورزش

برای اکثر افراد مبتلا به ژنووالگوم، ورزش می تواند به تنظیم مجدد و تثبیت زانوهای آنها کمک کند. پزشک یا فیزیوتراپیست شما می‌تواند راه رفتن شما را ارزیابی کند و تمرین‌هایی را برای تقویت عضلات ساق، لگن و ران شما پیشنهاد دهد. کشش های خاص نیز ممکن است در تسکین علائم مفید باشد.

تمرینات تقویتی می تواند ساده باشد، مانند بالا بردن پا در حالت نشسته یا دراز کشیدن. همانطور که با یک روال تمرینی پیشرفت می کنید، ممکن است وزنه های پا را برای موثرتر کردن آن اضافه کنید.

ارتز زانوی ضربدری

اگر طول پاهای شما در نتیجه ژنو والگوم نابرابر است، یک پاشنه در کفش در سمت کوتاه‌تر می‌تواند طول پای شما را یکسان کرده و به منظم کردن راه رفتن شما کمک کند. همچنین ممکن است درد پا را تسکین دهد.

برای کودکانی که والگوم جنسی آنها تا سن ۸ سالگی برطرف نمی‌شود، یک ارتز یا یک آتل ممکن است به رشد استخوان کمک کند.

برای تهیه انواع بریس و آنل مخصوص زانوی ضربدری می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی پارسه در تهران مراجعه بفرمایید.

عمل جراحی

هنگامی که ژنو والگوم شدید است، یا زمانی که ورزش برای تسکین درد و تثبیت زانوی شما کافی نیست، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

برای افراد جوان تر، یک صفحه فلزی کوچک که در زانوی آنها قرار می گیرد می تواند به رشد استخوان در آینده کمک کند. این روش جزئی جراحی رشد هدایت شده نامیده می شود. هنگامی که رشد استخوان اصلاح شد، صفحه برداشته می شود.

بزرگسالان ممکن است از استئوتومی سود ببرند. در این جراحی از صفحات فلزی دائمی برای هم تراز نگه داشتن استخوان ها استفاده می شود. این می تواند استخوان های پای شما را تنظیم کند و زانوهای شما را مجدداً تنظیم کند.

جراحی تعویض مفصل زانو نیز یک گزینه برای افراد مسن است.

 

کلمات مرتبط :

درمان غیرجراحی زانو ضربدری – بریس زانوی ضربدری – بریس پای ضربدری – ارتوپدی فنی در تهران – ارتوپدی فنی در سهروردی