درمان غیرجراحی کیفوز

درمان کلاب فوت با ارتز
درمان کلاب فوت با ارتز
آگوست 23, 2022
بریس کمری
بریس کمری
سپتامبر 6, 2022
درمان غیرجراحی کیفوز

درمان غیرجراحی کیفوز

درمان غیرجراحی کیفوز

کیفوز یک ناهنجاری ستون فقرات است که منجر به ظاهری خمیده می شود، حتی زمانی که می خواهید صاف بایستید یا بنشینید. کیفوز، که گاهی اوقات به عنوان قوز پشت نامیده می شود، در بین خانم های میانسال شایع تر است، به دلیل افزایش خطر ضعیف شدن استخوان و از دست دادن استخوان ناشی از پوکی استخوان. اما مردان، زنان جوانتر، کودکان و نوجوانان همگی می توانند کیفوز داشته باشند یا به آن مبتلا شوند.

مهره های معمولی و سالم (استخوان های ستون فقرات) مستقیماً روی هم قرار می گیرند، مانند یک پشته از استوانه ها. اگر مهره‌های قسمت بالایی پشت شما آسیب دیده یا تغییر شکل داده باشند، به جای استوانه‌ای، بیشتر گوه‌شکل می‌شوند. شیب دار بودن گوه ها باعث می شود ستون فقرات شما به سمت جلو خم شود و ظاهری خمیده ایجاد کند.

درمان غیرجراخی کیفوز شامل بریس ، فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی می شود.

دلایل کیفوز

پوکی استخوان
پوکی استخوان به از دست دادن استخوان ناشی از مصرف طولانی مدت استروئید در مردان یا زنان یا تغییرات هورمونی و افزایش سن در زنان یائسه اشاره دارد.

شکستگی
شکستگی های فشاری خفیف در ستون فقرات به دلیل آسیب ورزشی یا استفاده بیش از حد ممکن است در ابتدا علائم قابل توجهی ایجاد نکند.

وضعیت بدنی ضعیف
خم شدن و قوز کردن منظم روی لپ‌تاپ و کارهای دیگر می‌تواند به مرور زمان مهره‌ها و دیسک‌های شما را تخریب کند و شکل ستون فقرات شما را تغییر دهد.

نقایص مادرزادی و سندرم های پزشکی
استخوان‌های ستون فقرات که هرگز به طور کامل رشد نمی‌کنند یا تحت تأثیر عفونت، کمبود ویتامین یا بیماری‌هایی مانند سندرم مارفان قرار می‌گیرند، در کودکان و نوجوانان شایع‌تر هستند.

جهش رشد ناگهانی
انحنای ستون فقرات که در طول جهش رشد قبل از بلوغ (معروف به کیفوز شوئرمن) اتفاق می‌افتد، بیشتر پسرها را درگیر می‌کند تا دختران.

سرطان
شیمی درمانی، پرتودرمانی و خود سرطان ممکن است ستون فقرات شما را ضعیف کرده و شما را بیشتر در معرض خطر شکستگی های فشاری و کیفوز قرار دهد.

به ندرت ممکن است کیفوز به عنوان عارضه رفع فشار ستون فقرات یا جراحی ایجاد شود.

علائم کیفوز

  • کمردرد خفیف
  • حساسیت ستون فقرات
  • سفتی و کاهش انعطاف پذیری ستون فقرات
  • خستگی

درمان غیرجراحی کیفوز

هنگامی که کیفوز در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، راهکارهای غیرجراحی می توانند به درمان کیفوز کمک کنند اما در صورت عدم درمان و تشدید ناهنجاری ممکن است مشکلات بیمار افزایش پیدا کند.

درمان کیفوز شامل رفع انحنا، تقویت استخوان در صورت لزوم و کاهش هر گونه درد است. برای اکثر موارد کمردرد خفیف مرتبط با کیفوز، داروهای بدون نسخه حاوی استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم برای راحت نگه داشتن شما کافی است. 

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی برای کمک به افزایش قدرت ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌هایی که از ستون فقرات شما حمایت می‌کنند ضروری است. ورزش های توصیه شده شامل کشش های ملایم است که انعطاف ستون فقرات شما را افزایش می دهد و تمرینات تقویتی برای عضلات شکم و پشت شما. همچنین ممکن است فیزیوتراپی برای کمک به بیماران برای بازیابی تحرک و دستیابی به وضعیت سالم‌تر توصیه شود.

استفاده از بریس در کودکان و نوجوانانی که هنوز در حال رشد هستند می تواند به ایجاد راستای طبیعی در ستون فقرات کمک کند. 

متخصصان ما در مرکز ارتوپدی فنی پارسه در تهران از دانش و تجربه بالای خود در زمینه درمان غیرجراحی ناهنجاری های ستون فقرات به بیماران مبتلا به کیفوز کمک می کنند.

اگر درمان غیرجراحی جواب نداد و انحنای ستون فقرات باعث درد شد، جراحی کیفوز ممکن است مفید باشد.

 

کلمات مرتبط :

ارتوپدی فنی در تهران – بریس برای کیفوز – ارتز برای کیفوز