خار پاشنه پا

پای دیابتی
پای دیابتی
سپتامبر 17, 2021
پروتز انگشتان و دست
پروتز انگشتان و دست ها
اکتبر 5, 2021
خار پاشنه پا

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا یک برآمدگی استخوانی نوک تیز در استخوان پاشنه است که به دلیل تجمع رسوبات کلسیم در زیر استخوان پاشنه رخ می دهد.

خار پاشنه معمولا با فاشیات پلانتار (التهاب رباط پلانتار فاسیا در پایین پا) همراه است.

درد پاشنه پا از علائم شایع خار پاشنه است.

التهاب مزمن موضعی در داخل تاندونهای بافت نرم یا فاسیای کف پا علت شایع خارهای استخوانی (استئوفیت) است. خار پاشنه می تواند در پشت پاشنه یا زیر پاشنه ، زیر قوس پا قرار داشته باشد. خار پاشنه در پشت پاشنه غالباً با التهاب تاندون آشیل (تاندونیت) همراه است و باعث ایجاد حساسیت و درد پاشنه هنگام راه رفتن و ضربه زدن به توپ می شود.

خار پاشنه باعث ایجاد حساسیت موضعی می شود و هنگام پا گذاشتن روی پاشنه پا درد پاشنه بدتر می شود.

خار پاشنه و فاشیات پلانتار می تواند به تنهایی رخ دهد یا مربوط به بیماری های زمینه ای باشد که باعث آرتریت (التهاب مفاصل) می شوند ، مانند آرتریت واکنشی (که قبلاً بیماری ریتر نامیده می شد) ، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، و … ، توجه به این نکته ضروری است که خار پاشنه ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و در حین انجام آزمایش های اشعه ایکس که برای اهداف دیگر انجام شده است ، به طور اتفاقی کشف شود.

خار پاشنه بر اساس سابقه درد و حساسیت پاشنه پا در ناحیه درگیر شدن استخوان تشخیص داده می شود. هنگامی که حساسیت در قسمت پایینی پاشنه وجود دارد ، مشخص می شود که باعث می شود راه رفتن با پای برهنه بر روی سطوح سخت مانند کف کاشی یا چوب دشوار شود. از اشعه ایکس پا برای تشخیص برجستگی استخوانی (خار) استخوان پاشنه پا (calcaneus) استفاده می شود.

علائم خار پاشنه پا

  • احساس درد و التهاب در کف پا
  • گرمی و التهاب کف پا
  • تورم پا
  • درد مچ پا

عوامل افزایش دهنده خطر خار پاشنه

  • تاندونیت آشیل
  • فعالیت بدنی بیش از حد
  • استفاده از کفش های نامناسب و غیر استاندارد هنگام ورزش و پیاده روی
  • ایستادن طولانی مدت

روش های درمان

خار پاشنه پا با اقداماتی که التهاب مرتبط را کاهش داده و از آسیب مجدد جلوگیری می کند ، درمان می شود. استفاده از کمپرس یخ بطور موضعی نیز هم درد و هم التهاب را کاهش می دهد. داروهای ضد التهابی ، مانند ناپروکسن و ایبوپروفن یا تزریق کورتیزون ، اغلب مفید هستند.

کفی و کفش طبی از ارتزهای موثر در درمان خار پاشنه هستند که توسط متخصصان ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می شوند ، استفاده از این ارتزها فشار بر تاندون آشیل را کاهش داده تا خارهای استخوانی دردناک در پشت پاشنه تسکین یابد. همچنین، کفش های ورزشی مخصوص دویدن با کف نرم می تواند در کاهش تحریک بافت های ملتهب ناشی از خار پاشنه مفید باشد. برای تهیه کفی و کفش طبی مناسب خار پاشنه می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی پارسه در تهران خیابان قائم مقام فراهانی مراجعه بفرمایید ، متخصص ما پس از اسکن دقیق کف پای شما کفی و کفش طبی متناسب با شرایط شما را طراحی و می سازند ، البته استفاده از کفی و کفش طبی آماده نیز برای برخی افراد مناسب است.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی نیز در برخی مبتلایان به خار پاشنه می تواند کمک کننده باشد.

به ندرت ، جراحی روی خارهای مزمن ملتهب انجام می شود.

پیش آگهی (چشم انداز) خار پاشنه چیست؟
چشم انداز بلند مدت به طور کلی خوب است. التهاب معمولاً به درمانهای محافظه کارانه و غیر جراحی مانند داروهای ضدالتهاب و ارتز پاسخ می دهد. به ندرت ، مداخله جراحی ضروری است.

 

 

کلمات مرتبط :

کفی خار پاشنه – کفش طبی – کفش طبی کودکان – ارتز سفارشی – ارتوپدی فنی در تهران – ارتوپدی فنی در خیابان بهشتی