آمپوتاسیون و دلایل آن

ارتز برای اختلالات عصبی عضلانی
ارتز برای اختلالات عصبی عضلانی
دسامبر 9, 2021
بریس پا
بریس پا
دسامبر 20, 2021
آمپوتاسیون

آمپوتاسیون

آمپوتاسیون یا قطع عضو عبارت است از ، از دست دادن یا برداشتن قسمتی از بدن مانند انگشت، پا، دست، پا، بازو یا ساق پا. این می تواند یک تجربه تغییر زندگی باشد که بر توانایی شما در حرکت، کار، تعامل با دیگران و حفظ استقلال شما تأثیر می گذارد. تداوم درد، پدیده های فانتوم اندام و ضربه روحی می تواند بهبودی را پیچیده کند.

قطع عضو می تواند ضربه ای (به دلیل تصادف یا جراحت) یا جراحی (به دلیل هر یک از دلایل متعدد مانند بیماری عروق خونی، سرطان، عفونت، آسیب بیش از حد بافت، اختلال عملکرد، درد و غیره) باشد.

همچنین ممکن است قسمتی از بدن قبل از تولد از بین رفته باشد که به آن قطع عضو مادرزادی می گویند.

بهبودی و توانبخشی از یک قطع عضو اساسی نیازمند یک رویکرد چند رشته ای است.

فردی که تحت عمل قطع عضو قرار می گیرد ممکن است از پروتز به عنوان بخشی از برنامه بهبودی استفاده کند. پروتز می تواند به بهبود عملکرد و کارایی اندام یا عضو از دست رفته کمک زیادی بکند و مشکلات پس از قطع عضو را کاهش دهد.

دلایل آمپوتاسیون

 • یک فرد ممکن است یک قطع عضو ناشی از وسیله نقلیه موتوری، تصادف شغلی یا صنعتی یا آسیب جنگی را تجربه کند. صدمات تروماتیک حدود ۴۵ درصد از قطع عضوها را تشکیل می دهد. بخشی از بدن ممکن است در یک تصادف شدید بریده شود یا پاره شود، یا در اثر آسیب له شدن یا سوختگی شدید به حدی آسیب ببیند که نمی توان آن را نجات داد.
 • اگر تخریب بافت، عفونت یا بیماری بر بخشی از بدن تأثیر بگذارد به نحوی که ترمیم آن غیرممکن باشد یا جان فرد را به خطر بیندازد، ممکن است آن قسمت با قطع عضو جراحی برداشته شود.
 • تروما یا بیماری که جریان خون را برای مدت طولانی به قسمتی از بدن قطع می کند نیز می تواند باعث مرگ بافت شود که نیاز به قطع عضو دارد. به عنوان مثال سرمازدگی است که می تواند به رگ های خونی انگشتان دست و پا آسیب برساند و در نهایت نیاز به برداشتن آنها دارد.
 • قطع عضو، دیابت و بیماری های عروقی
  حدود ۵۴ درصد از تمام قطع عضوهای جراحی ناشی از عوارض بیماری های عروقی و سایر شرایطی است که بر جریان خون تأثیر می گذارد، مانند دیابت و بیماری شریان محیطی (PAD). مشکلات مزمن عروقی می تواند منجر به مرگ بافت در انگشتان پا، پا و ساق پا شود. از بیمارانی که به دلیل عوارض این بیماری ها تحت قطع عضو قرار می گیرند، تقریباً نیمی از آنها در طی پنج سال از عمل قطع عضو فوت می کنند.
 • آمپوتاسیون مرتبط با سرطان
  برداشتن دست، پا، بازو یا ساق پا برای جلوگیری از گسترش انواع خاصی از سرطان کمتر از ۲ درصد از قطع عضوها را تشکیل می دهد. سرطان‌هایی مانند سارکوم‌ها می‌توانند بر استخوان و بافت نرم اندام‌ها تأثیر بگذارند، و اگر سرطان خیلی بزرگ یا تهاجمی برای برداشتن نیست، اگر عود می‌کند، یا اگر به اعصاب یا رگ‌های خونی کشیده شود، ممکن است قطع عضو لازم باشد. سرطان‌های پیشرفته‌ای که قسمت بالایی ساق پا را تحت تأثیر قرار می‌دهند، می‌توانند منجر به یک عمل قطع عضو به نام دی‌ارتیکولاسیون مفصل ران شوند که کل استخوان ران (استخوان ران) را از لگن خارج می‌کند.
 • آمپوتاسیون برای عفونت شدید
  مسمومیت خون یکی از عوارض عفونت شدید و دلایل قطع عضو است. این زمانی اتفاق می افتد که باکتری های مقاوم به دارو بر بدن غلبه کرده و در سراسر جریان خون پخش می شوند. این وضعیت می تواند جریان خون را تحت تاثیر قرار دهد و باعث مرگ بافت به خصوص در انگشتان پا، انگشتان دست، دست ها و پاها شود. اگر داروهای آنتی بیوتیکی نتوانند عفونت را کنترل کنند، عفونت شدید می تواند کشنده باشد.

قطع عضو مادرزادی چیست؟

این یک روش نیست، بلکه اصطلاحی است که به دست، پا، بازو یا پایی که در بدو تولد وجود دارد یا ناقص شکل گرفته است، اشاره دارد. اگر کودک، والدین و تیم مراقبتی تشخیص دهند که چنین مداخله‌ای ممکن است عملکرد و رفاه کودک را بهبود بخشد، کودکانی که با قطع عضو مادرزادی متولد می‌شوند، ممکن است در مراحل بعدی زندگی تحت عمل جراحی قرار گیرند یا اندام‌های مصنوعی به آنها تعبیه شود.

استفاده از پروتز بعد از آمپوتاسیون

بسیاری از افراد پس از جراحی قطع عضو از انواع پروتز (اندام مصنوعی) استفاده می کنند تا ظاهر و عملکرد بهتری داشته باشند.

برای تهیه انواع پروتز بعد از قطع عضو می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی پارسه در تهران مراجعه بفرمایید.

 

 

کلمات مرتبط :

قطع عضو – دلایل آمپوتاسیون – پروتز دست – پروتز زیر زانو – پروتز مچ پا – کفش طبی کودکان – ارتوپدی فنی در سهروردی – ارتوپدی فنی در خیابان مطهری