بریس کمر

آتل مچ دست و دست
آتل مچ دست و دست
اکتبر 28, 2021
ارتوپدی فنی در تهران
ارتوپدی فنی در تهران
نوامبر 16, 2021
بریس کمر

بریس کمر

بریس کمر و انواع آن از نظر ترکیب متفاوت هستند تا به رفع طیفی از شرایط کمردرد، از فشار شدید عضلانی تا بهبودی پس از عمل، کمک کنند. اکثر بریس‌های پشتی از مواد مشابه ساخته شده‌اند، اما از نظر سفتی و کنترل وضعیتی متفاوت هستند.

به طور کلی بریس های پشتی به دو دسته انعطاف پذیر، نیمه سفت و سخت تقسیم می شوند. بریس های سفت معمولا برای موارد متوسط ​​تا شدید درد و یا بی ثباتی، مانند کمک به بهبود شکستگی های ستون فقرات یا پس از جراحی کمر استفاده می شوند. بریس های نیمه سفت و انعطاف پذیر برای دردهای خفیف یا متوسط ​​استفاده می شود.

توصیه می شود با پزشک یا فیزیوتراپیست در مورد اندازه و تناسب مناسب یک بریس انعطاف پذیر مشورت کنید تا مطمئن شوید که بریس برای استفاده ایمن است و احتمالاً درد را تسکین می دهد.

انواع بریس کمر

بریس های انعطاف پذیر کمر برای کمردرد

ارتزهای انعطاف پذیر از مواد نرمی مانند مخلوط پنبه/الاستیک، بوم و/یا نئوپرن (نوعی لاستیک مصنوعی و انعطاف پذیر) ساخته می شوند. این بریس ها شامل کرست، کمربند کمری و کمربند ساکروایلیاک است.

کمربندهای طبی انعطاف پذیر معمولاً در اندازه ها و طرح های مختلفی وجود دارند. بریس کرست به نظر می رسد و امکان خم شدن محدود را فراهم می کند. کرست‌ها معمولاً شامل پایه‌های فلزی یا پلاستیکی عمودی در جلو، پشت و یا کناره‌های بریس هستند که ثبات و محدودیت حرکتی را فراهم می‌کنند.

کمربند های کمری و ساکروایلیاک محدودیت بیشتری در حرکت ایجاد می‌کنند و معمولاً از پارچه محکم‌ تر و بدون پایه ساخته می‌شوند.

کرست ها و کمربندهای انعطاف پذیر می توانند به تسکین کمردرد کمک کنند، همچنین می توانند:

 • اعمال فشار سبک به تنه برای کمک به تنظیم وضعیت و کاهش وزن از ستون فقرات
 • ارائه مقداری حمایت اضافی از ستون فقرات برای کاهش فشار از عضلات ضعیف یا آسیب دیده
 • محدوده حرکت را نسبتاً محدود می کند تا امکان خم شدن و پیچش را فراهم کند. به عنوان مثال، در حالی که از یک بریس انعطاف پذیر استفاده می کنید، ممکن است
 • به اندازه کافی به جلو خم شوید تا بالای زانو را لمس کنید، اما نه از کنار زانوها.
 • کاهش ریز حرکت در مفصل شل یا ضعیف شده از طریق فشرده سازی نیم تنه یا لگن (به ویژه در کمربندهای مفصل کمری و ساکروایلیاک)
 • شل کردن عضلات منقبض از طریق گرمای بریس

بریس کمر سفت و نیمه سفت برای کمردرد

بریس‌های سفت و سخت از یک لایه محکم از مواد (معمولاً پنبه یا بوم) تشکیل شده‌اند که دور تنه می‌پیچد و شامل پانل‌های سفت و سختی است که جلو، پشت و گاهی اوقات کناره‌های بریس را می‌پوشاند. برخی از مدل ها شامل میله های پلاستیکی یا فلزی سخت هستند که قسمت بیرونی بریس را می پوشانند.

بریس پشتی که عناصری از ارتزهای انعطاف‌پذیر و سفت را ترکیب می‌کند، ممکن است به عنوان بریس کمر نیمه سفت شناخته شود. به عنوان مثال، یک کمربند کمری انعطاف‌پذیر ممکن است شامل بالشتک اضافی یا قسمت های پلاستیکی قالب‌گیری شده برای حمایت و پایداری بیشتر باشد.

بریس های سفت و نیمه سفت به تسکین درد کمر کمک می کنند، همچنین می توانند :

 • اعمال فشار به نیم تنه برای نگه داشتن ستون فقرات در وضعیت سالم و انتقال وزن از ستون فقرات به شکم
 • ارائه پشتیبانی قابل توجه برای برداشتن فشار از ساختارهای ضعیف یا آسیب دیده ستون فقرات، از جمله عضلات، مفاصل، دیسک ها و ریشه های عصبی
 • کاهش قابل توجه دامنه حرکت برای جلوگیری از بیشتر خم شدن به جلو، عقب و پهلو به پهلو و همچنین بیشتر چرخش تنه
 • کاهش شدید ریز حرکت در بخش یا شکستگی ستون فقرات، افزایش شانس بهبود موفقیت آمیز با محدود کردن تحریک ناشی از شوک حرکات تکان دهنده
 • کاهش تنش عضلانی از طریق گرم شدن بریس

 

کلمات مرتبط :

بریس کمر – درمان کمردرد با بریس طبی – کمربند طبی – ارتوپدی فنی در تهران – ارتوپدی فنی خوب در تهران – مرکز ارتوپدی فنی